Narozeninový dort bonboniéra

Rozpočet:

Ořechový korpus: 8 bílků, špetka soli, rozvar ze 4 lžic vody, 4 lžic rumu, 1 balíčku vanilkového cukru a 300 g krupicového cukru; 8 žloutků, 200 g jemně strouhaných vlašských ořechů, 150 g hladké mouky, půl balíčku prášku do pečiva a 150 g rozpuštěného zchladlého másla.

Oříškový korpus: 6 žloutků, 240 g moučkového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 2 vrchovaté lžíce rybízové marmelády, 3 lžíce rumu, 200 g hladké mouky, 100 g jemně strouhaných lískových oříšků, 1 rovná lžička prášku do pečiva, 6 bílků, špetka soli a 120 g rozpuštěného zchladlého másla.

Máslový krém: 500 ml mléka, 4 vrchovaté lžíce krupicového cukru a 4 vrchovaté lžíce polohrubé mouky (na kaši), 500 g změklého másla, 250 g moučkového cukru, podle chuti rum.

Punčová nádivka: Odřezky z korpusů, 2 vrchovaté lžíce krému, 2 mírně navršené lžíce rybízové marmelády, podle chuti rum.

Ostatní: Olej ve spreji na vystříkání forem, papír na pečení, strouhanka na vysypání, rybízová marmeláda, rum, 250 g marcipánové hmoty, 1 rovná lžíce kakaa, 100 g mandlových nudliček, čokoládová rýže a pralinky.

Postup:

Na dno otevíracích kulatých dortových forem (větší a menší) zavřeme papír na pečení, formy vystříkáme olejem, vysypeme jemnou strouhankou a uložíme do chladničky.

Na ořechový korpus ušleháme pevný sníh z bílků a špetky soli (použila jsem kuchyňský robot) a za stálého šlehání slabým pramínkem přiléváme horký rozvar. Potom zašleháme po jednom žloutky, dále prosátou mouku promíchanou s ořechy a práškem do pečiva a nakonec rozpuštěné zchladlé máslo. Těsto vlijeme do větší dortové formy a pečeme při 150°C po dobu 60 minut.

Na oříškový korpus ušleháme žloutky s moučkovým cukrem a zašleháme marmeládu a rum. Z bílků a špetky soli ušleháme pevný sníh, přisypeme vanilkový cukr a znovu prošleháme. Do žloutkového krému přidáme po částech prosátou mouku promíchanou s oříšky a práškem do pečiva a tuhý sníh z bílků. Nakonec vmícháme rozpuštěné zchladlé máslo. Těsto vlijeme do menší dortové formy a pečeme rovněž při 150°C po dobu 60 minut.

Na krém uvaříme kaši z mléka, cukru a mouky a necháme ji vychladnout. Změklé máslo šleháme s moučkovým cukrem, po částech zašleháme zchladlou kaši a nakonec podle chuti rum.

Upečené korpusy necháme zchladnout, z většího odkrojíme vršek a rozdrobíme ho do mísy. Potom korpus jednou prořízneme. Menší korpus prořízneme dvakrát, ze dvou plátů vykrojíme ve středu kruh a vyříznuté středy rovněž rozdrobíme do mísy. Přidáme krém, marmeládu a rum a umícháme nádivku.

Marcipánovou hmotu obarvíme kakaem.

Spodní díl většího korpusu potřeme slabou vrstvou krému, na něj rovnoměrně naneseme punčovou nádivku a na ni přiklopíme krémem potřený horní díl korpusu, který postříkáme rumem. Spodní díl menšího korpusu postříkáme rumem a potřeme rybízovou marmeládou a krémem. Na něj položíme jeden kruh, potřeme krémem a přiložíme druhý kruh. Vršek většího korpusu potřeme krémem a doprostřed posadíme menší korpus. Potom potřeme celý dort krémem a bok spodního korpusu potáhneme mandlovými nudličkami.

Rozválíme marcipán, vykrojíme kulatou placku, přeneseme ji na vrchní korpus a uhladíme. Dort ještě libovolně ozdobíme marcipánem, zbylým krémem a čokoládovou rýži. Do důlku pak naskládáme předem připravené pralinky, které ovšem před krájením a konzumací dortu odstraníme.