Dort k 55. výročí svatby

Rozpočet:

Ořechový korpus: 8 žloutků, 160 g moučkového cukru, 4 lžíce horké vody, 2 vrchovaté lžíce rybízové marmelády, 100 g strouhaných vlašských ořechů, 100 g strouhaných lískových oříšků, 100 g strouhaných piškotů nebo máslových sušenek, 20 g hladké mouky, špetka prášku do pečiva, sníh z 8 bílků, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru, 80 g rozpuštěného másla.

Mandlový korpus: 3 celá vejce, 3 vrchovaté lžíce krupicového cukru, 3 vrchovaté lžíce hladké mouky a strouhaných oloupaných mandlí, 3 lžíce oleje.

Máslový krém: 250 ml mléka, 2 vrchovaté lžíce krupicového cukru a polohrubé mouky (uvaříme kaši a necháme ji vychladnout), 250 g změklého másla, 125 g moučkového cukru (vyšleháme do pěny a po částech přidáme zchladlou kaši), podle chuti rum a 150 g strouhaných vlašských ořechů.

Ostatní: Rybízová marmeláda na promazání a rum na postříkání korpusu, 200 g marcipánové hmoty na potažení vršku dortu a ozdobení, 70 g červené marcipánové hmoty na vymodelování růží a vykrojení čísel. Strouhané mandle na potažení boku dortu, kovové prstýnky.

Tuk na vymazání a strouhané ořechy a mandle na vysypání dortové a koláčové formy.

Postup:

Dortovou formu vymažeme tukem a vysypeme strouhanými ořechy a koláčovou formu vymažeme tukem a vysypeme strouhanými mandlemi.

Na ořechový korpus ušleháme žloutky s moučkovým cukrem do husté světlé pěny a zašleháme rybízovou marmeládu. Promícháme strouhané piškoty, ořechy, oříšky, mouku a prášek do pečiva. Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh a zašleháme do něj vanilkový cukr. Do žloutkového krému pak střídavě přidáváme sypkou směs a sníh z bílků. Nakonec vmícháme rozpuštěné zchladlé máslo. Těsto vlijeme do připravené dortové formy a pečeme při 160°C asi 60 minut. Upečený korpus překlopíme na kuchyňskou mřížku a necháme zchladnout.

Na mandlový korpus šleháme celá vejce s krupicovým cukrem a horkou vodou do husté pěny. Po částech vmícháme mandle s moukou a nakonec přidáme olej. Těsto pečeme v koláčové formě při 170°C po dobu 20 minut. Necháme opět zchladnout.

Připravíme si nastavovaný máslový krém s rumem, dvě vrchovaté lžíce dáme stranou na potření vršku dortu pod marcipán a do zbytku vmícháme vlašské ořechy.

Vychladlý ořechový korpus jednou prořízneme a mandlový korpus ořežeme na potřebnou velikost. Dospod dáme ořechový plát postříkaný rumem a potřený asi třetinou ořechového krému. Na něj přiklopíme mandlový plát zespodu potřený marmeládou, postříkáme jej rumem, potřeme marmeládou i svrchu a naneseme další třetinu krému. Nahoru přiklopíme ořechový plát a opět postříkáme rumem. Bok dortu potřeme zbytkem krému, potáhneme strouhanými mandlemi a uložíme dort aspoň na dvě hodiny do chladničky. Mezitím si připravíme marcipánovou hmotu na potažení vršku dortu a vymodelujeme růžičky. Vychlazený dort pak dle fantazie ozdobíme.