Dort s medvídkem Pú

Rozpočet:

Světlý korpus: 5 žloutků, 200 g krupicového cukru, 3 lžíce oleje, 3 lžíce horké vody, 100 g strouhaných vlašských ořechů, 100 g polohrubé mouky, půl lžičky prášku do pečiva, 5 bílků, špetka soli.

Tmavý korpus: 5 žloutků, 200 g krupicového cukru, 3 lžíce oleje, 3 lžíce horké vody, 100 g strouhaných lískových oříšků, 80 g polohrubé mouky, 20 g tmavého kakaa, půl lžičky prášku do pečiva, 5 bílků, špetka soli.

Tuk na vymazání a strouhanka na vysypání dortových forem.

Mandlový krém: Nastavovaný máslový krém z jedné dávky (250 ml mléka, 2 lžíce krupicového cukru, 2 lžíce polohrubé mouky – uvařit kaši, 250 g másla, 125 g moučkového cukru – vyšlehat a vmíchat zchladlou kaši), 200 g strouhaných oloupaných mandlí.

Na dokončení: Rum nebo cukrová voda na postříkání, obrázek z jedlého papíru, 1 lžička speciálního gelu na jedlý papír, sušené brusinky na ozdobení, rozpuštěná hořká čokoláda, transferfólie.

Postup:

Nejdříve ušleháme a upečeme oba korpusy.

Žloutky šleháme s krupicovým cukrem a horkou vodou do husté pěny. Mouku promícháme s práškem do pečiva a strouhanými ořechy (na tmavý korpus s kakaem a oříšky). Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh a spolu se sypkou směsí po částech vmícháme do žloutkové hmoty. Nakonec po lžících vmícháme olej. Korpusy pečeme při 150°C (v horkovzdušné troubě) po dobu asi 50 minut. Necháme vychladnout a mezitím si připravíme krém (viz rozpočet na mandlový krém). Asi třetinu krému dáme stranou na potření a ozdobení a do dvou třetin vmícháme mandle. Zchladlé korpusy jednou prořízneme, postříkáme rumem nebo cukrovou vodou, promažeme krémem a sestavíme (střídáme světlé a tmavé pláty). Celý povrch dortu pak potřeme částí odloženého krému a nahoru přilepíme obrázek z jedlého papíru, který potřeme gelem. Dort necháme vychladit a potom jej po obvodu potáhneme čokoládou s otiskem transferfólie (použila jsem zbytek z narozeninového medovníku). Ustřihneme dva pruhy fólie potřebné šířky, postupně je potřeme rozpuštěnou čokoládou asi 30°C teplou a pás přiložíme na bok dortu. Opatrně uhladíme, necháme čokoládu zchladnout, sloupneme fólii a postup opakujeme. Nakonec dort ozdobíme zbytkem krému a sušenými brusinkami.