Mandlový dort k devadesátinám

Rozpočet:

Korpus: 10 žloutků, 200 g moučkového cukru, 5 lžic horké vody, 2 vrchovaté lžíce propasírované rybízové marmelády, 200 g strouhaných oloupaných mandlí, 100 g strouhaných piškotů, 50 g hladké mouky, půl lžičky prášku do pečiva, 10 bílků, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru, 100 ml oleje

Krém: 250 g másla, 250 g koupené kakaové pomazánky, 200 g strouhaných oloupaných mandlí a podle chuti rum.

Ostatní: Rum na postříkání korpusu, potahovací cukrářská hmota čokoflex-světlý a K2, kakao na obarvení a moučkový cukr na rozválení, cukrové perličky.

Máslo na vymazání a strouhanka na vysypání dortové formy.

Postup:

Den předem obarvíme kakaem potřebné množství hmoty K2 a vymodelujeme růžičky a lístky.

Dortovou formu vymažeme máslem a vysypeme strouhankou.

Žloutky ušleháme s moučkovým cukrem a horkou vodou do husté pěny a zašleháme rybízovou marmeládu. Mandle smícháme se strouhanými piškoty, práškem do pečiva a moukou. Z bílků a špetky soli ušleháme pevný sníh a zašleháme do něj vanilkový cukr. Do žloutkového krému pak postupně po částech přidáváme a zamícháme sníh, sypkou směs a olej. Všechny suroviny opatrně, ale důkladně promícháme a těsto rozetřeme do připravené formy. Korpus pečeme v troubě vyhřáté na 150-160°C po dobu asi 60 minut. Upečený korpus necháme chvíli stát ve formě a pak jej překlopíme na kuchyňskou mřížku.

Připravíme si náplň. Změklé máslo vyšleháme s kakaovou pomazánkou a rumem do hustého krému, menší část oddělíme na potření korpusu a do větší vmícháme mandle.

Vychladlý korpus dvakrát prořízneme, postříkáme rumem, promažeme mandlovým krémem a sestavíme. Trochou krému potřeme dort po obvodu. Korpus uložíme do chladničky a necháme ztuhnout. Potom celý povrch potřeme odloženým krémem a opět uložíme korpus do chladničky. Než krém na dortu ztuhne, připravíme si čokoflex, do kterého vpracujeme trochu kakaa a rozválíme jej na potřebnou velikost a tloušťku. Ztuhlý korpus potáhneme čokoflexem a ozdobíme.