Narozeninový medovník

Rozpočet:

Těsto: 250 g hladké mouky, 50 g másla, 75 g moučkového cukru, 25-30 ml smetany, 2 polévkové lžíce medu, 1 polévková lžíce rumu, 1 vejce, 1 rovná lžička jedlé sody, špetka soli.

Krém: 200 g másla, 1 lžíce moučkového cukru, 300 g koupené kakaové pomazánky, 250 g strouhaných vlašských ořechů, podle chuti rum.

Rozvar: 2 lžíce rumu, 1 rovná lžička instantní kávy a 1 vrchovatá lžička moučkového cukru – rozmícháme a zahřejeme k bodu varu.

Poleva: Rozpuštěná čokoláda na vaření, hořká čokoláda a 100% tuk (v poměru 3:2:1).

Dokončení: Směs strouhaných vlašských ořechů a strouhaného upečeného zbytku těsta na obalení boku medovníku, čokoládová mašle, koupené čokoládové kytky, asi 50 g surového marcipánu a lžička moučkového cukru.

Postup:

Na krém vyšleháme máslo s moučkovým cukrem, po částech zašleháme kakaovou pomazánku a přidáme rum. Asi čtvrtinu krému odložíme stranou a do tří čtvrtin vmícháme ořechy.

Rozpustíme máslo s medem, necháme trochu zchladnout, přidáme a rozšleháme vejce, cukr, sůl, rum a smetanu. Na vál prosejeme mouku s jedlou sodou, uprostřed uděláme důlek, vlijeme teplou směs a vypracujeme vláčné nelepivé těsto (nejprve nožem a potom rukama). Těsto zabalíme do fólie, necháme je v chladnu asi hodinu odpočinout, pak je rozdělíme na čtyři díly a vyválíme z nich placky, které ořízneme podle kulaté šablony. Placky propícháme vidličkou a postupně je upečeme na plechu s papírem na pečení při teplotě 180°C. Pečeme po dobu 7-8 minut dorůžova. Odkrojené zbytky těsta rovněž upečeme, nastrouháme a použijeme na obalení. Upečené placky přendáme na kuchyňskou mřížku, aby vychladly. Tři z placek potřeme připraveným horkým rozvarem. Suchou placku dáme dospod, potřeme ji třetinou krému, na ni položíme další dvě potřené krémem, přiložíme poslední placku, korpus zatížíme a vytlačíme přebytečný krém, který rozetřeme na bok. Potom bok obalíme sypkou směsí a vršek potřeme odloženým krémem. Korpus uložíme přes noc do chladničky.

Na růžičku a čísla prohněteme marcipán s moučkovým cukrem a na mašli je návod zde.

Druhý den polijeme dort čokoládovou polevou (u nás je zvykem nechat po obvodu krápníky) a ozdobíme.