Oříškovo čokoládový dort

Rozpočet:

Oříškový korpus: 10 žloutků, 200 g moučkového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 200 g strouhaných lískových oříšků, 100 g strouhané hořké čokolády, 100 g bílé strouhanky (nebo strouhaných piškotů), špetka soli, 10 bílků, 100 g rozpuštěného zchladlého másla.

Piškot: 4 vejce, 100 g krupicového cukru, 100 g polohrubé mouky.

Krém: 250 g másla, 1 lžíce moučkového cukru, 1 plechovka zkaramelizovaného Salka (použila jsem koupené), 200 g strouhaných lískových oříšků, podle chuti rum.

Dále: Rum na postříkání korpusu, višňový džem na promazání, strouhané lískové oříšky na obalení, čokoládový krém (čistý karamelový krém se lžící změklé čokolády), oříšky v čokoládě a čokoládová rýže na ozdobení.

Máslo na vymazání a strouhanka nebo strouhané oříšky na vysypání dortové formy (průměr 26 cm).

Postup:

Na oříškový korpus ušleháme žloutky s moučkovým a vanilkovým cukrem do husté pěny. Strouhanku smícháme s oříšky a čokoládou. Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh a po troškách jej střídavě se sypkou směsí vmícháme do žloutkové pěny. Nakonec za stálého opatrného míchání slabým pramínkem přiléváme máslo. Těsto rozetřeme do připravené formy a dáme péci do trouby vyhřáté na 150-160°C. Pečeme po dobu asi 40 minut. Upečený korpus necháme chvíli stát ve formě a pak jej překlopíme na kuchyňskou mřížku a necháme vychladnout.

Na obyčejný piškot ušleháme celá vejce s krupicovým cukrem a za stálého míchání přisypeme mouku. Těsto rozetřeme na plech vyložený papírem na pečení (není třeba mastit) a pečeme při 170°C asi 10 minut dorůžova. Upečený piškot přetáhneme i s papírem na kuchyňskou mřížku a necháme vychladnout. Potom vykrojíme kulatou placku podle velikosti oříškového korpusu.

Na krém vyšleháme máslo se lžící prosátého moučkového cukru do pěny a po částech přidáváme a zašleháváme zkaramelizované Salko (obojí musí mít pokojovou teplotu). Přidáme rum podle chuti a 2 vrchovaté lžíce krému oddělíme na zdobení. Do větší části krému vmícháme strouhané oříšky a podle potřeby ještě dochutíme rumem.

Sestavení dortu: Oříškový korpus jednou prořízneme (je dost nízký), potřeme jej polovinou višňového džemu a třetinou oříškového krému, nahoru položíme vykrojenou piškotovou placku, kterou postříkáme rumem a potřeme zbytkem višňového džemu a další třetinou krému. Potom přiložíme druhou část oříškového korpusu, postříkáme ji rumem a celý povrch dortového korpusu potřeme zbylým krémem. Nakonec dort obalíme strouhanými oříšky a ozdobíme krémem, oříšky v čokoládě a čokoládovou rýží.