Oříškový dort s autíčkem

Rozpočet:

Oříškový korpus: 7 žloutků, 140 g moučkového cukru, 140 g strouhaných lískových oříšků, 70 g bílé strouhanky, 70 g rozpuštěného zchladlého másla, sníh ze 7 bílků, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru.

Piškotový korpus: 5 žloutků, 100 g moučkového cukru, 100 g polohrubé mouky, sníh z 5 bílků, špetka soli, 3 lžíce oleje.

Náplň: Nastavovaný máslový krém z 1,5 dávky, 400 g koupené kakaové pomazánky, 100 g strouhaných lískových oříšků, podle chuti rum.

Cukrářská potahovací hmota K2 (asi 600 g), gelové potravinářské barvy, autíčko z odkrojků korpusu, piškotů, oříšků a zbytku krému, rybízová marmeláda na potření a rum na pokapání korpusů.

Máslo na vymazání a strouhanka na vysypání dortové formy o průměru 26 cm.

Postup:

Těsto na oba korpusy ušleháme a upečeme obvyklým způsobem, piškotový korpus ořízneme a odkrojky použijeme na autíčko. Připravíme si krém s rumem, třetinu dáme stranou na potření korpusů a do zbytku vmícháme kakaovou pomazánku a oříšky. Oba korpusy jednou prořízneme, postříkáme rumem, potřeme marmeládou a oříškovým krémem a sestavíme dort. Povrch dortu potřeme odloženým krémem a potom uložíme korpus alespoň na dvě hodiny do chladničky. Mezitím vymodelujeme autíčko, které rovněž dáme do chladničky, a připravíme si potahovací hmotu. Ztuhlý korpus i autíčko potáhneme připravenou hmotou a nakonec dort libovolně ozdobíme.

Poznámka:

Pokud je dort určený i pro děti, postříkáme korpus cukrovou vodou nebo ovocnou šťávou a do krému nedáváme rum.

Roční děti většinou dorty nebaští.