Smetanový dort s jahodami a limetkou

Rozpočet:

Korpus: 4 žloutky, 160 g krupicového cukru, 2 lžíce horké vody, 160 g polohrubé mouky, špetka soli, sníh ze 4 bílků. Tuk na vymazání a hrubá mouka na vysypání formy.

Krém: 250 g měkkého tvarohu, 400 ml smetany ke šlehání, 2 kelímky zakysané smetany, 4 balíčky vanilkového cukru, asi 500 g čerstvých jahod.

Dále: Rybízová marmeláda, rum, 250 ml smetany ke šlehání, 1 lžíce moučkového cukru, jahody, limetka.

Postup:

Žloutky ušleháme s krupicovým cukrem a horkou vodou do husté pěny. Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh. Do žloutkového krému pak po částech vmícháme mouku a sníh. Těsto rozetřeme do menší dortové formy a pečeme je při 150°C po dobu 30 minut.

Na krém ušleháme smetanu s vanilkovým cukrem a zakysanou smetanu s tvarohem a obojí promícháme. Zchladlý dortový korpus jednou prořízneme, jeden díl vložíme na dno dortové formy, pokapeme rumem, potřeme marmeládou, dále vrstvou krému a poklademe půlkami očištěných jahod. Následuje znovu krém a jahody a ještě další vrstva krému, na kterou přiklopíme druhý díl korpusu, který rovněž pokapeme rumem a potřeme z vnitřní strany marmeládou. Dort uložíme alespoň na jeden den do chladničky a pak jej potřeme a ozdobíme šlehačkou, jahodami a plátky limetky.