Novoroční dort mandlový

Rozpočet:

Korpus: 120 g másla, 200 g krupicového cukru, 5 žloutků, 80 g oloupaných strouhaných mandlí, 5 bílků, špetka soli, 100 g hrubé mouky, máslo na vymazání a strouhanka nebo strouhané mandle na vysypání formy.

Ostatní: Nastavovaný máslový krém, rybízová marmeláda, rum, 150 g marcipánu, hrst čokoládových kamínků, lžíce zlatého cukrového máčku.

Postup:

Máslo šleháme s krupicovým cukrem a žloutky do pěny. Přidáme strouhané mandle. Z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh a po částech, střídavě s moukou, přimícháme do máslového krému. Těsto rozetřeme do máslem vymazané a strouhankou nebo strouhanými mandlemi vysypané dortové formy. Pečeme při 150°C asi 60 minut. Upečený korpus vyklopíme na mřížku a necháme vychladnout. Vychladlý korpus dvakrát prořízneme, pokropíme rumem a potřeme marmeládou a krémem. Krémem potřeme i celý povrch dortu a necháme ztuhnout. Marcipán rozválíme, vykrojíme z něj přiměřeně velkou kulatou placku, položíme ji na dort a uhladíme. Nakonec dort ozdobíme krémem, čokoládovými kamínky a cukrovým máčkem.