Číše s ořechovou náplní

Rozpočet:

Světlý piškot: 6 bílků, špetka soli, 240 g krupicového cukru, 6 žloutků, 6 lžic oleje, 240 g polohrubé mouky.

Tmavý piškot: 6 bílků, špetka soli, 240 g krupicového cukru, 6 žloutků, 6 lžic oleje, 220 g polohrubé mouky, 20 g kakaa.

Krém: 350 g másla, 250 g moučkového cukru, 500 ml mléka, 2 balíčky vanilkového pudinku, 1 lžíce krupicového cukru, podle chuti rum.

Náplň: odřezky z piškotových korpusů, 200 g strouhaných vlašských ořechů, rum a třetina krému.

Další suroviny: rybízová marmeláda, rum, 250 g cukrářské potahovací hmoty, podle potřeby moučkový cukr, potravinářské gelové barvy, 100 g čokoládové modelovací hmoty a čokoládové pecky.

Papír na pečení a tuk na potření papíru.

Postup:

Na oba piškoty ušleháme tuhý sníh z bílků se špetkou soli, po částech zašleháme krupicový cukr a po jednom žloutky. Potom střídavě vmícháme mouku a olej na světlý piškot a mouku s kakaem a olej na tmavý piškot. Těsta rozetřeme na plechy vyložené pomaštěným papírem na pečení a pečeme při 160°C asi 15 minut. Upečené piškoty přetáhneme i s papírem na kuchyňskou mřížku a necháme je vychladnout. Po vychladnutí vykrojíme z obou piškotů požadovaný tvar, odřezky rozdrobíme, dáme do mísy, hodně postříkáme rumem, přikryjeme a necháme rozležet.

Na krém svaříme dvě třetiny mléka s krupicovým cukrem a ve zbytku mléka rozmícháme 2 balíčky vanilkového pudinku. Směs vlijeme do vroucího mléka, povaříme do zhoustnutí a necháme vychladnout. Máslo s moučkovým cukrem vyšleháme do pěny, po částech přidáme zchladlý pudink a nakonec rum.

K nasáklým piškotovým odřezkům přidáme ořechy a třetinu krému a umícháme hustou hmotu. Podle chuti můžeme ještě přidat rum.

Sestavení dortu: Jeden z korpusů potřeme rybízovou marmeládou a slabou vrstvou krému, překryjeme nádivkou, znovu potřeme krémem a přiložíme druhý korpus. Zatížíme a uložíme přes noc do chladničky. Druhý den odkrojíme případnou vytlačenou náplň, celý dort potřeme krémem, boky potáhneme strouhanými ořechy a dort znovu uložíme do chladničky. Mezitím si připravíme potahovací hmotu, ze které vyválíme asi 3 mm silný plát, vykrojíme potřebný tvar, přeneseme jej na dort a uhladíme. Nakonec dort ozdobíme zbylým krémem, čokoládovými peckami a předem připravenými růžemi z čokoládové modelovací hmoty (viz „Polotovary – modelovací hmoty”).

Poznámka:

Rozpočet na piškoty podle www.cook.blog.cz.