Ořechový dort s gerberami

Rozpočet:

Ořechové korpusy: 12 žloutků, 220 g moučkového cukru, 2 balíčky vanilkového cukru, 330 g strouhaných vlašských ořechů, 100 g strouhané čokolády, 100 g bílé strouhanky, sníh z 12 bílků, špetka soli.

Nastavovaný máslový krém základní: 250 ml mléka, 2 lžíce polohrubé mouky, 2 lžíce krupicového cukru (vařená kaše), 250 g másla, 125 g moučkového cukru.

Trochu odložíme stranou na potření korpusů a do zbytku přidáme 200 g strouhaných vlašských ořechů, 100 g strouhané hořké čokolády a podle chuti rum.

Dále: 500 g cukrářské hmoty na potažení a ozdobení dortu, rybízová marmeláda, máslo na vymazání a strouhanka na vysypání forem, rum na postříkání korpusů.

Ostatní: potravinářské barvy gelové, barevný cukr, moučkový cukr na zpracování potahovací hmoty, bílek a bílá poleva na přilepení ozdob.

Postup:

Žloutky ušleháme s moučkovým a vanilkovým cukrem. Sypké suroviny promícháme a z bílků a špetky soli ušleháme tuhý sníh. Do žloutkového krému pak střídavě přidáváme po částech sypkou směs a sníh. Opatrně promícháme a těsto rozdělíme do dvou máslem vymazaných a strouhankou vysypaných dortových forem. Potřebujeme větší a menší formu nebo místo menší kastrůlek. Pečeme v troubě vyhřáté na 150°C po dobu 50-60 minut. Upečené korpusy (zkusíme špejlí) překlopíme na mřížku a necháme je dobře vychladnout, nejlépe přes noc. Zchladlé korpusy dvakrát prořízneme, postříkáme rumem, pláty potřeme marmeládou a krémem, každý korpus zvlášť sestavíme, povrch potřeme čistým krémem, necháme v ledničce vychladit a potáhneme cukrářskou hmotou. Korpusy potom položíme na sebe (menší nahoru) a ozdobíme dle fantazie.