Zelená miska

Rozpočet:

Těsto: 430 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 2 vejce, 50 rozpuštěného másla, 100 g tekutého medu, 1 lžička perníkového koření (směs), 1 lžička jedlé sody.

Tuk na potření a mouka na posypání misky, mouka na vál a rozšlehané vejce na potření upečené misky.

Dokončení: Cukrářská potahovací hmota K2, gelová barva, voda na potření.

Postup:

Na vál prosejeme mouku se sodou, moučkovým cukrem a kakaem a uprostřed uděláme důlek. Vejce rozšleháme s rozpuštěným zchladlým máslem a tekutým medem a směs vlijeme do sypkých surovin na válu. Přidáme koření, vypracujeme měkké těsto, zabalíme je do potravinářské fólie a necháme přes noc v chladnu odpočinout.

Porcelánovou nebo keramickou misku obrátíme dnem vzhůru, potřeme ji rozpuštěným tukem, posypeme moukou a uložíme asi na hodinu do chladničky.

Odpočaté těsto rozválíme na sílu 3-4 mm a vykrojíme kolo podle velikosti vybrané misky. Vykrojené těsto položíme na obrácenou misku, zlehka přitiskneme a ořízneme okraj podle tvaru. Misku s těstem pak na plechu vložíme do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme po dobu 10-12 minut. Vyjmeme misku z trouby, horký perník potřeme rozšlehaným vejcem a necháme na misce zchladnout, nejlépe do druhého dne. Potom perník opatrně sundáme a libovolně dokončíme. Vzhledem k tomu, že uvnitř perníkové misky zůstane nalepená mouka, je dobré vnitřek vyložit potahovací hmotou a ozdobit dle fantazie. Ozdoby z potahovací hmoty mírně potřeme vodou a přilepíme na misku.

Poznámky:

Původně jsem neměla v úmyslu dávat do receptů dekorativní perníčky, proto jsem nenafotila celý postup. Tak až příště.

Ze zbylého těsta vyrobíme konzumní nebo ozdobné perníčky.