Křehké plněné koláčky

Rozpočet:

Těsto: 70 g másla, 70 g sádla, 70 g moučkového cukru, 250 g hladké mouky, 1 lžička citrónové kůry, 1 lžíce citrónové šťávy, špetka soli, 1 vejce, 1 balíček vanilkového cukru.

Náplň: 150 g strouhaných vlašských ořechů, 100 g meruňkové marmelády, 1 lžíce citrónové šťávy, špetka mleté skořice, 30 g moučkového cukru, 1 balíček vanilkového cukru a podle chuti rum.

Další: Rozšlehané vejce na potření, strouhané vlašské ořechy na obalení a moučkový cukr na posypání.

Postup:

Nejdříve si připravíme náplň. Ořechy, marmeládu a moučkový i vanilkový cukr, vložíme do kastrolku, promícháme a krátce podusíme. Odstavíme, vmícháme citrónovou šťávu, skořici a rum a necháme hmotu vychladnout.

V míse umícháme změklé máslo, sádlo a cukr. Na vál prosejeme mouku, přidáme citrónovou kůru a šťávu, sůl, vejce a umíchaný tuk s cukrem a vypracujeme tužší těsto, které necháme v chladnu odpočinout. Těsto pak rozdělíme na několik částí a utvoříme z nich slabší válečky, z kterých ukrajujeme menší kousky. Do každého kousku zabalíme trochu náplně a utvoříme kuličku. Kuličky pak mírně zploštíme, potřeme je rozšlehaným vejcem a obalíme strouhanými ořechy. Koláčky pečeme na plechu s papírem na pečení při 170°C asi 15 minut dočervena. Upečené horké koláčky přendáme na mísu a posypeme je moučkovým cukrem.