Kávové košíčky s ořechovou náplní

Rozpočet:

375 g hladké mouky, 250 g másla nebo Hery, 125 g moučkového cukru, 1 lžička zrnkové kávy, 50 g strouhaných vlašských ořechů, špetka soli, 1 lžíce kakaa, 4 žloutky.

Náplň: nastavovaný máslový krém z poloviny dávky (125 ml mléka, … 125 g másla, …), půl lžičky mleté zrnkové kávy, 50 g změklé čokolády na vaření, 100 g piškotových drobečků, 100 g strouhaných vlašských ořechů, moučkový cukr a rum podle chuti.

Polevy: tmavá – 200 g čokolády na vaření, 100 g hořké čokolády, 100 g ztuženého tuku – rozpustíme a použijeme i na vytření košíčků; světlá – rozpustíme 200 g bílé čokolády a 50 g ztuženého tuku.

Čokoládová kávová zrnka a papírové košíčky.

Postup:

Z uvedených surovin vypracujeme těsto, necháme je odpočinout a rozválíme na sílu asi 3 mm. Vykrájíme kolečka, vtlačíme je do suchých formiček na košíčky a pečeme 8 minut při 170°C. Košíčky necháme zchladnout ve formičkách, potom je opatrně vyjmeme a vytřeme tmavou polevou. Po ztuhnutí polevy do košíčků urovnáme náplň tak, aby tvořila mírný kopeček, přelijeme ji tmavou polevou, na ni kápneme světlou polevu a roztáhneme ji párátkem (obměna: košíčky přelijeme světlou polevou a do ní kápneme tmavou). Do tuhnoucí polevy položíme čokoládové kávové zrnko a nakonec vložíme cukrovinky do papírových košíčků.