Vím, že už není podzim, a tak hlavní dýňovou sezónu máme za sebou. Ale já dýně miluju. A navíc na podzim mi už – jakkoli je miluju – lezly krkem, protože na mě prostě koukaly odevšad. Všechny magazíny plné receptů z dýně, všechny hospody najednou vaří dýňové pyré, halloweenský pumpkin pie… No a teď když jsem na hokkaido v krámě narazila, tak jsem si nemohla pomoct a pár jich koupila. Tyhle gnocchi si zamilujete. Není to tak hrozně pracný, jak to vypadá. Dýňové pyré si navíc můžete připravit předem a práci si tak rozdělit na dvě části. Jak pyré, tak neuvařené gnocchi můžete zamrazit – a to je pak, jak když najdete! Nemusíte vůbec používat vejce, protože jejich práci skvěle zvládne dýně. Díky pohankové mouce jsou nejenom bezlepkové, ale taky vegan friendly. Navíc jsou krásně nadýchané, jako čerstvě naklepaná peřina, do které padnete, jakmile si tímhle skvostem naperete břicha.

Ingredience na 4 porce

 • 1 menší dýně hokkaido
 • ¾ hrnku pohankové mouky
 • ¼ hrnku rýžové mouky
 • ½ lžičky mořské soli
 • trocha muškátového oříšku
 • pepř
 • olivový či kokosový olej
 • šalvěj/rozmarýn
 • čerstvý špenát

Postup

Celkový čas přípravy: 60 min

 1. Rozehřejte troubu na 180 stupňů. Dýni rozřízněte napůl, vydlabejte, omyjte a osušte. Potřete ji olejem (olivovým, kokosovým, …) a dejte do pekáče, do kterého nalijete cca ½ cm vody. Dejte do trouby a pečte doměkka, nějakých 20–30 minut.
 2. Nechte vychladnout a následně vydlabejte „masíčko“. Tak dva hrnky, ty vidličkou rozmašírujte na pyré. Přidejte pohankovou mouku a trochu rýžové mouky, sůl, pepř a muškátový oříšek. Zpracujte na pevné těsto. Pokud je moc vlhké, přidejte mouku. Musí mít konzistenci tak akorát, aby se z něj daly uhníst válečky a ty držely pěkně při sobě a nerozpadaly se (viz postupový obrázek).
 3. Pomoučněte rýžovou moukou vál, přesuňte na něj těsto a to taky pomoučněte, aby se vám s ním dobře pracovalo a nelepilo se. Těsto rozkrojte na 4 díly. Z každého dílu postupně vyválejte váleček. Odkrajujte z něj postupně jednotlivé gnocchi o velikosti sousta. Každý pak ještě pěkně zmáčkněte vroubkovanou stranou vidličky.
 4. Ve velkém hrnci dejte vařit osolenou vodu. Jakmile se vaří, vhazujte do ní postupně gnocchi. Jakmile plavou na hladině, jsou hotové.
 5. Finální úprava je jenom na vás. Dýňové těsto je poměrně výrazné a já mám nejradši, když ho nechám vyniknout samo o sobě. V pánvi rozpálím olivový olej se snítkou rozmarýnu nebo se šalvějí a gnocchi na něm lehounce orestuju. Případně přidám čerstvý špenát, to je taky fantastický. Ale vaší fantazii se meze nekladou!