Ingredience na 10 porcí

Na palačinkové těsto

 • 240 g hladké mouky
 • 90 g moučkového cukru
 • 2 lžíce (10 g) Matcha čaje
 • špetka soli
 • 650 ml mléka
 • 50 g másla
 • 4 vejce

Na krém

 • 600 ml smetany ke šlehání
 • 80 g moučkového cukru
 • pár kapek vanilkového extraktu

Postup

Celkový čas přípravy: 240 min

 1. Do větší mísy nasypte mouku, matcha čaj, moučkový cukr, špetku soli a pořádně promíchejte.
 2. Poté přidejte 4 vejce a promíchejte. Poté postupně přilévejte a zašlehávejte mléko. Jakmile je všechno promícháno, přilijte rozpuštěné máslo a opět promíchejte.
 3. Těsto jemně promíchávejte, dokud se vše hezky nespojí. Určitě budete mít v těstě hrudky, což je v pořádku. Stačí těsto přelít do druhé misky přes sítko a například stěrkou hrudky rozmělnit o hrany sítka.
 4. Misku s těstem poté překryjte potravinovou folií a dejte na hodinu do lednice. Palačinky díky tomu budou jemnější a budou mít lepší texturu.
 5. Po hodině vyndejte těsto z lednice a můžete se pustit do přípravy palačinek. Na ty použijte nepřilnavou pánev, kterou dejte na mírný oheň a pro každou palačinku ji lehce potřete olejem. První palačinka se vám pravděpodobně nepovede, ale nebojte, s druhou už to dopadne mnohem lépe. Každá palačinka se peče 10 – 20 vteřin z první strany a 8 – 10 ze strany druhé. Určitě totiž nechcete, aby palačinky zhnědly. Aby se palačinky nepotrhaly, můžete vždy jejich stranu odchlípit pomocí špachtle a poté vyndat rukou. Jelikož je pečete na nízký stupeň, neměli byste se popálit. Z pánve o průměru 26 cm byste měli vytvořit 21 palačinek.
 6. Palačinky skládejte na sebe a překryjte je utěrkou a nechte chladnout při pokojové teplotě. Mezitím si připravte krém. Pokud budete chtít krém šlehat ručně, doporučujeme dát misku s krémem do větší misky ve které je led. Proces se tak urychlí.
 7. Do mísy nalijte smetanu a do ní moučkový cukr a pár kapek vanilkového extraktu. Poté šlehejte, šlehejte a šlehejte. 🙂 Krém by neměl být tuhý, měl by mít konzistenci o něco řidší než teplý med. Čím řidší bude, tím lépe se vám pak bude roztírat na palačinky. Avšak zas nesmí stékat. Mrkněte na video od 5:10.
 8. Palačinky poté naskládejte na sebe a překryjte mělkým talířem, který bude dnem vzhůru. Pomocí ostrého nože odkrojte od palačinek nerovné okraje. Palačinkový dort bez nich bude mnohem krásnější.
 9. Jdeme do finále. První palačinku potřete rovnoměrně krémem a na ní položte další. Palačinky postupně vrstvěte. Pokud by byl krém příliš hustý, můžete do něj přidat trochu smetany. Všechno má řešení. 🙂
 10. Palačinkový dort poté trochu stlačte například mělkým talířem, překryjte aby neoschl a dejte na cca 3 hodiny chladit do ledničky. Poté vyndejte a můžete jej posypat troškou matcha čaje na zkrášlení. Dobrou chuť!