Ingredience na 8 porcí

 • 250 g jemné mandlové mouky
 • 250 g moučkového cukru
 • 190 g bílků
 • 190 g cukru krupice
 • potravinářské barvivo (barva dle vaší volby)

Postup

Celkový čas přípravy: 120 min

 1. Mandlovou mouku a moučkový cukr dobře promícháme a důkladně prosejeme.
 2. Bílky dáme do kuchyňského robota a začneme zpracovávat. Zhruba po minutě, kdy bílky začnou trochu světlat, začneme postupně přidávat cukr krupici a šleháme, dokud se cukr úplně nerozpustí a vznikne tuhý lesklý sníh. Těsně před koncem šlehání přidáme potravinářské barvivo.
 3. Do sněhu postupně a zlehka přidáváme směs mandlové mouky s cukrem.
 4. Hotovou směsí naplníme zdobicí sáček a tvoříme makronky na silikonovou podložku určenou pro makronky.
 5. Když máme plný plech makronek, několikrát s plechem bouchneme, aby se makronky zbavily bublinek a špičky. Teď je důležité nechat makronky tzv. zaschnout. Necháme je na plechu ležet zhruba půl hodiny až hodinu. Makronky poté otestujeme jednoduchým testem, a to sáhnutím na ně prstem. Pokud se už nelepí, jsou připraveny do trouby.
 6. Makronky pečeme na 150 stupňů 10–12 minut.
 7. Upečené makronky necháme zchladnout a po chvilce přendáme na dochladnutí na mřížku.
 8. Plníme slaným karamelem (najdete na mém blogu), citronovým krémem (Lemon Curd) nebo vámi oblíbeným krémem.
 9. Důležité je se držet přesného odměřování daných surovin, u tohoto receptu se opravdu nevyplácí měřit od oka.

Poznámka

Jak by měla vypadat správná makronka? Správná makronka by měla být hladká, nepopraskaná a zaoblená. Makronka by měla mít tzv. límec – střapatou nožku. Uvnitř by měla být vláčná a měkká, navenek ale křupavá. Měla by mít průměr cca 3 cm. Jednotlivé suroviny: Mandlová mouka – mandlovou mouku si můžete koupit nebo si ji vyrobit doma (rozemletím oloupaných mandlí). Já osobně doporučuji její koupi, pokud nemáte skutečně dobrého robota, který by si s moukou poradil a rozemlel ji opravdu najemno (pudrový prášek). Mandlovou mouku je dobré smíchat s moučkovým cukrem (viz recept) a následně ještě dobře prosít (čím jemnější mouku máme, tím hladší makronky budou). Bílky – aby byl sníh pevnější, je dobré nechat bílky 24 hodin předem odležet, to znamená vyklepnout do misky, přikrýt potravinářskou fólií a nechat odležet v lednici. Důležité je ale hodinu před použitím z lednice vyndat, aby měly pokojovou teplotu. Potravinářské barvivo – určitě doporučuji použití gelových potravinářských barev, práce s nimi je totiž velmi jednoduchá.