Tento recept mám už delší dobu v šuplíku a jeho autorkou je můj velký kuchařský vzor Naděnka. Ona je dělá s moukou, já jsem v experimentech s luštěninami šla ještě dál a zahustila je rovnou hraškou. Když hrách, tak pořádně 🙂

Na 2 menší porce:

  • 200g mraženého hrášku
  • 80g hrašky na zahušťování (můžete nahradit klasickou moukou)
  • 1 vejce
  • sůl a pepř dle chuti

Mražený hrášek přelijte vroucí vodou a nechte krátce prohřát. Poté vodu zase slijte pryč a rozmixujte s jedním vajíčkem. Vzniklou hmotu zahustěte hraškou či moukou. Dle chuti můžete ještě osolit a opepřit, pro větší děti a dospělé se hodí přidat i stroužek česneku.

Pomocí lžičky tvarujte nočky, které budete házet do vroucí vody. Od vyplavání na povrch je povařte ještě asi 2 minuty. Poté jsou noky hotové.

V dospělé verzi ji můžete podávat s bryndzou (pro malé děti je ale dost slaná) a slaninou, dětem se zakysanou smetanou nebo lučinou (od 8 měsíců), či ricottou nebo sýrem cottage (od 1 roku). Stejně tak se nočky budou hodit třeba i jako příloha k masu. Na obrázku jsou se sýrovou omáčkou a medailonky z vepřové panenky.

Dětská specifika:

Hrášek (tím pádem i hraška, což je vlastně jen vychucená hrachová směs) je tabulkově vhodný pro děti od 8 měsíců. Problematickým by mohlo být pouze to, že hraška je již ochucená a i solená, takže dětem do roka bych spíš dala některý vhodný druh rostlinné mouky místo hrašky.

Děti do 1 roku by také neměly dostávat celé vejce – v tom případě použijte pouze žloutek a uberte část mouky.