Letní osvěžení, které vám ale přijde stejně dobře k duhu i v teplé verzi ve chvílích, kdy se rozhodnete přírodními metodami bojovat s nachlazením a kašlem 🙂

NA CCA 3 PORCE:

  • 750ml vody
  • 1 jablko (a nebo jablečný mošt místo vody a jablka)
  • 10 snítek majoránky
  • případně 2 lžíce rýžového sirupu nebo medu

Jablka nakrájejte na tenké plátky a dejte do hrnce nebo džbánu. Přidejte vodu, snítky majoránky, svařte k bodu varu a odstavte. Jestliže máte malo sladká jablka, v této chvíli můžete čaj ještě i dosladit medem či sirupem. Pokud budete chtít chuť ještě intenzivnější, použijte místo jablka a vody rovnou jablečný mošt a stejným způsobem společně s bylinkami ohřejte. Nechejte nejdříve vychladnout na lince a poté uložte do lednice. Vychlazený čaj pak podávejte.

IMG_3212 (1)

Pokud budete čaj podávat při nemoci, můžete sílu bylinek podpořit ještě i majoránkou sušenou, dobře se hodí také plátky cibule, která pomáhá s vykašláváním. Vyluhovaný čaj před podáváním nemocnému naopak ohřejte.

Dětská specifika:

Na základních surovinách, tedy jablku a majoránce, nevidím nic nevhodného ani pro nejmenší děti.

Bylinku takto jako léčivo použít lze i u nejmenších.

Při doslazování medem pozor na obsah botulotoxinu, který v něm často bývá. Jeho použití pro děti mladší jednoho roku může být v tomto směru nebezpečné, zvláště jsou-li oslabeny nemocí. Malým dětem stačí přirozená sladkost jablek, nemají zhýčkané chutě, proto nepotřebují doslazování.