Nedávno jsem na svém Facebooku sdílela příspěvek z našeho výletu do Mirakula v Milovicích. Chválila jsem jejich fastfoodovou nabídku, v rámci které jsme si vybrali rybu a čočkový salát. Mělo to u vás ohlas a poptávali jste i recept na čočkový salát, a tak vám jeden přináším. Je sice trošku jiný, než jsem původně zamýšlela, ale jeho sladko-kyselá chuť s rybou skvěle ladí, proto vám ho právě s ní doporučuju vyzkoušet.

Na cca 3 – 4 porce:

 • 200g červené čočky
 • 250g cukety (asi polovina středně velkého kusu)
 • 1 větší mrkev
 • 1 větší petržel
 • 4 středně velká rajčata
 • 2 stroužky česneku
 • 1 menší cibule
 • olej dle potřeby
 • sůl a pepř dle chuti

Na zálivku:

 • 1 lžíce šťávy z citronu (cca jedna polovina)
 • 2 lžíce rýžového sirupu nebo tekutého medu
 • 2 lžíce panenského oleje (doporučuji řepkový)

Čočku propláchněte a uvařte do měkka. Obvykle se červená čočka vaří velmi krátce, zhruba do deseti minut, ale řiďte se nejlépe návodem na obalu. Pokud vaříte pro dospělé nebo větší děti, kterým stravu již solíte, osolte čočku už v této fázi během vaření – sůl se lépe vstřebá a lépe tráví. Uvařenou čočku slijte od vody a nechte vychladnout.

Cibuli nakrájejte na jemno, česnek promáčkněte a nasekejte na malé kousky. V pánvi rozpalte malé množství oleje a začněte na něm smažit nejdříve cibuli, po chvilce přidejte i česnek a společně dodělejte do zlatova. Poté přidejte nahrubo nastrouhanou mrkev i petržel a na malé kostky nakrájenou cuketu. Vše společně opečte do zlatavé barvy. Pokud použijete opravdu malé množství tuku, zelenina jej rychle vsákne a bude se tedy spíše více opékat než smažit – což ale nevadí, naopak, takovéto restování je rozhodně zdravější, jen trvá o chvilku déle než klasické smažení ve vrstvě tuku, proto se na tuto skutečnost připravte.

Během opékání zeleniny ještě shora křížkem nakrojte rajčata a přelijte je horkou vodou. Nechte je chvíli stát a poté vytáhněte a jednoduše oloupejte. Nakrájená a oloupaná rajčata přidejte na závěr k zelenině, už jen prohřejte. Přidejte uvařenou čočku a zalijte zálivkou, kterou vytvoříte smícháním panenského oleje, citronové štávy a sirupu (či medu).

Salát můžete podávat jak studený, tak i teplý. Já jsem doplnila ještě lososovitým pstruhem, kterého jsem upekla s citronovým pepřem v troubě (cca 15 minut).

Dětská specifika:

Červená čočka je vhodná pro děti od cca 9 měsíců, v tomto receptu je jí ale velké množství a obsahuje i další ingredience, které se doporučují spíše až od 1 roku, proto jsem se rozhodla zařadit celý recept do této kategorie. Budete-li chtít doplnit rybou, taktéž se tabulkově doporučuje od 1 roku.

Med je vzhledem k možnému obsahu botulotoxinu doporučován taktéž od 1 roku.

Citronová šťáva by jako exotické citrusové ovoce mohla způsobit problémy dětem do 1 roku.

Taktéž pozor na česnek a cibuli, které se hůře tráví a mohou menší děti nadýmat.

Pokud byste chtěli dopřát ochutnávku salátu dítěti do 1 roku, použijte menší množství červené čočky, kořenovou zeleninu a cuketu, místo zálivky použijte jen panenský olej.