Obzvlášť po pořádné zimní koulovačce přijde teplý svařák vhod. A když se ho nehodlají zříkat ani vaše děti, mám pro vás nápad, jak jim sváteční zimní čas trošku zpestřit dětskou verzí 🙂

Na cca 3 sklenice:

  • 500 ml hroznového džusu
  • 1 lžíce koření na svařák (viz. níže)
  • 1 větší pomeranč
  • voda dle potřeby

Do hrnce nalijte asi 1 centimetr vody a nasypte koření, které v ní cca 10 minut povaříte. Pokud jste použili koření kusové (tzn. ne mleté), můžete ho v tuto chvíli vyjmout, pokud by vám v nápoji vadilo. Pokud ne, můžete ho samozřemě ponechat a budete mít intenzivnější chuť, neboť se vám bude do nápoje dál uvolňovat. Přidejte hroznový džus (koupíte ve větším supermarketu) a šťávu z jednoho pomeranče. Zbytek jeho dužiny klidně nakrájejte dovnitř také. Ohřejte na požadovanou teplotu (nevařte). Dle chuti a potřeby můžete samozřejmě i naředit nebo i přisladit,  i když džuš považuju za sladký dost sám o sobě.

Mamince s tatínkem doporučuji si do této dětské verze loupnout panáčka něčeho ostřejšího – doporučuji například kvalitní karibský rum nebo whiskey (vyzkoušeno oboje ;-)).

Co se týče koření na svařák, koupit můžete již hotové směsi, a to buď vcelku, nebo mleté. Koření si samozřejmě můžete ale i sami namíchat v poměru dle vlastních preferencí. Obvykle se používá skořice, hřebíček, badyán, citrusová kůra, muškátový květ či kardamom. Já jsem použila tuto již namíchanou směs od Kouzlo koření, která je namíchaná opravdu skvěle, přesně podle mého gusta. Chválil i manžel, jež obvykle ve svařáku kritizuje velké množství hřebíčku, který nemá rád. Na webu nekoupíte jen koření, ale i různé čaje, kávu, výrobky zdravé výživy a také mrazem sušené ovoce, které jsem v tomto nápoji také využila. Měli jsme z něj takovou svařenou sangrii 🙂

Dětská specifika:

Obsažená koření jsou aromatická a dráždivá, proto doporučuji podávání až od 2 – 3 let věku. S opatrností vůči nevyzkoušeným druhům a možným alergiím.