Přišla mi nádherná sušená rajčátka od Kouzla koření. Jsou červená, slaďoučká a voní jižním sluncem. I proto se mi jejich chuť hned spojila s létem, Itálií a vůní oregana. Všechno jsem to zakomponovala do tohoto receptu a vznikly výtečné bulgurové placky, ke kterým se určitě budu vracet, a to nejen při vzpomínce na léto u moře 🙂

Na cca 10 placek (2 – 3 porce):

  • 90 g bulguru
  • 2 vejce
  • sušená rajčata dle chuti
  • 2 stroužky česneku
  • 1 menší červená cibule
  • cca 4 lžíce rýžové mouky
  • 1 lžička oregana
  • sůl dle chuti

Bulgur uvařte podle návodu na obalu (zpravidla se buď vaří cca čtvrt hodiny a nebo zalévá horkou vodou a nechá odstát). Případnou zbylou vodu slijte a bulgur propláchněte studenou, aby vychladl, a nebo nechte vychladnout samovolně. Poté přidejte dvě rozmíchaná vejce, najemno nasekanou cibuli i česnek, oregano, sůl a nasekaná rajčata. Promíchejte a zahustěte rýžovou moukou. Pokud nemáte rýžovou, použijte klasickou hladkou, myslím si, že by to mělo fungovat úplně stejně, jen množství si ohlídejte, abyste neměli placky příliš suché.

Vzniklé těstíčko je lepkavé, ale drží pohromadě. Uplácejte z něj placičky (nejlépe jen lžící) a pečte je na pečícím papíře v troubě – na 180°C (horkovzduch) přibližně 20 minut. Nebo je méně zdravě můžete i usmažit v pánvi.

Jako příloha se hodí libovolné maso, nebo například salát, jako vidíte na mé fotografii. Pokud budete placky podávat se salátem, doporučuji přidat do něj sýr, vejce nebo luštěninu, abyste do porce doplnili bílkoviny.

Tahle báječná sušená rajčata a také oregano, bulgur a rýžovou mouku, zkrátka celý základ receptu, můžete koupit na: www.kouzlokoreni.cz. Vřele doporučuju i jejich výborné koření vynikající kvality. 😉

Dětská specifika:

Použitelnost receptu si umím dost dobře představit i pro děti mladší roku (pokud to jejich kousací schopnosti dovolují), ovšem jeho podstatnou chuťovou složkou jsou sušená rajčata, která mohou být hůře stravitelná a také prosolená, proto celkové zařazení receptu od jednoho roku.

Celé vejce od 1 roku (vyšší množství bílkovin).

Pokud chcete vyzkoušet verzi pro menší děti, použila bych namísto celého vejce žloutek, rajčata a koření vynechala. Pak získáte základ, který je bez problémů vhodný od zařazení lepku (cca 8 měsíců).