Pokud jste někdy byli na dovolené v Řecku nebo máte rádi jejich kuchyni, určitě vás neminul typický okurkový salát tzatziky. Většinou se dělá s (řeckým) jogurtem nebo zakysanou smetanou. Já od doby, co jsem objevila Skyr z Bohušovic, míchám si tento salát s ním. Jeho nakyslá chuť s okurkami skvěle ladí a na rozdíl od jogurtu je i hutnější, takže výsledný salát tolik neteče. Zkuste ho se mnou a dejte mi vědět, jestli Vám také zachutnal 🙂

Na cca 2 porce:

  • 1 větší salátová okurka
  • 1 kelímek skyru (140 g)
  • 2 – 3 stroužky česneku
  • 1 vrchovatá lžička nasekaného kopru
  • sůl a bílý pepř dle chuti

Okurku omyjte a nastrouhejte na hrubé části struhadla (loupat ji není potřeba, ale pokud vám slupka vadí, samozřejmě můžete). Nastrouhanou ji vymačkejte od vody a přidejte Skyr, prolisovaný česnek, nasekaný kopr (může být i mražený či sterilovaný), sůl a pepř. Promíchejte a podávejte.

Do tzatziků se také někdy dává citronová šťáva, kterou já již nepřidávám, protože skyr je pro mě kyselý dost, ale pokud takto salát doladit chcete, samozřejmě můžete. Snese i trošku olivového oleje – v tomto případě určitě zvolte panenský, aby se do salátu dostaly potřebné zdravé tuky.

Dětská specifika:

Skyr je velmi zdravý mléčný výrobek plný bílkovin, to ale může ve větším množství způsobovat zátěž nevyvinutých ledvin, proto jej doporučuji od 1 roku.

Pozor také na horší stravitelnost česneku – tabulkově je doporučován od 1 roku, nejdříve je dobré vyzkoušet jej v tepelně upravené podobě.