Dnes prý je mezinárodní den palačinek! Takto významný den jsem nemohla prošvihnout, takže jsem připravila palačinky z červené řepy, které jsem dělala i na valentýna, jen tehdy jsem si neodměřila suroviny, abych vám jej mohla sepsat. Dnes jsem již byla moudřejší, takže palačinky jsou na světě a ať žijou palačinky! 🙂

Na cca 6 – 8 palačinek:

  • 100 g vařené červené řepy
  • 2 vejce
  • 1,5 hrnku mléka
  • 1 hrnek mouky (použila jsem hladkou celozrnnou špaldovou)

Uvařenou řepu (buď si ji uvařte doma vcelku a poté použijte, nebo můžete koupit i řepu již vařenou ve vakuových sáčcích) nakrájejte na kostičky a společně s vejcem a částí mléka přemístěte do mixéru. Rozmixujte na hladké pyré. Poté přidejte zbytek mléka, mouku a znovu promixujte. Konzistencí by těsto mělo být jako klasické palačinkové, proto pokud vaše mouka saje o něco jinak, nebojte se konzistenci doladit přidáním více mléka či mouky tak, aby bylo těsto ideální.

V rozpálené pánvi smažte palačinky. Pokud použijete kvalitní pánev s nepřilnavým povrchem, jde to i zcela bez tuku. Tip na pánev a video s postupem správného smažení najdete u tohoto receptu na dýňové palačinky.

Palačinky jsem servírovala s ricottou a borůvkami, ale namazat si ji samozřejmě můžete zcela dle vlastní libosti.

Dětská specifika:

Pro přítomnost celého vejce a kravského mléka řadím do kategorie od 1 roku.

I mimo výše uvedené suroviny si myslím, že děti minimálně do 1 roku by neměly vyloženě “mlsat” a měly by se nejdříve naučit správnému stravovacímu režimu.

V receptu jsem použila celozrnnou verzi špaldové mouky, která může být hůře stravitelná, avšak na druhou stranu je zase zdravější. Pokud vaše dítě není zvyklé na celozrnné výrobky, můžete použít i necelozrnnou mouku. Celozrnnou doporučuji spíše až od 2 a více let.