Tyto košíčky dělám na Vánoce pravidelně už několik let, ale s tím, jak stále snižuju množství cukru, na který jsme zvyklí, mi každým rokem připadaly sladší a sladší. Minulý rok to bylo už vysloveně úporné a košíčky se skoro nedaly jíst. Tak jsem to letos vzala do vlastních rukou a upravila si je více k obrazu svému. A možná by šlo i ještě něco málo na jejich sladkosti ubrat, pokud to máte jako já. 😉

Na cca 40 větších košíčků:

  • 70 g kvalitní hořké čokolády
  • 125 g másla
  • 4 lžíce medu
  • 70 g mletých vlašských ořechů
  • 150 g kukuřičných lupínků

Ve vodní lázni nebo mlékovaru rozpusťte čokoládu s máslem a medem. Až bude směs tekutá, prošlehejte ji, aby se spojila, a nasypte do ní umleté vlašské ořechy a nadrcené lupínky. U drcení lupínků doporučuju pomačkat je dobře v ruce, nebo paličkou přes mikrotenový sáček, a to tak, aby se nadrtily na menší kousky, ale zase ne úplně na prášek.

Dobře promíchejte, aby se celá směs spojila, a ještě teplé rozdělte do košíčků. Mně se letos bohužel podařilo sehnat jen košíčky trošku větší, tak z nich mám takové spíše “dvojhubky”, ale určitě můžete rozdělit i do menších a budete mít košíčků více.

Nechte vychladnout a můžete podávat. Budou krásně křupat a vydrží tak po celé svátky. 🙂

Dětská specifika:

Vzhledem k přítomnosti ořechů a také čokolády řadím do kategorie od 2 – 3 let, kdy jsou tyto suroviny takto uvedeny i v tabulkách.

Pozor na horší stravitelnost a náchylnost k plísni a žluknutí u ořechů. Možná je samozřejmě také i alergická reakce.

Taktéž je možná alergická reakce i na med, který navíc může obsahovat botulotoxiny. Tabulkově je med doporučován nejdříve od 1 roku.