Tuhle dobrotu občas dělám, když mě honí rychlá mlsná, jen používám kuskus, protože ten je hotový dříve. Napadlo mě ale vyzkoušet tuto kombinaci i s bulgurem a musím říct, že je to ještě o třídu lepší a vyplatí se na jeho uvaření počkat. Navíc máte další alternativu, když vás kaše k snídani už nudí.

Na cca 2 – 3 porce:

  • 100 g bulguru
  • 50 g vlašských ořechů
  • hrst rozinek
  • 3 lžíce zakysané smetany či jogurtu
  • sladidlo dle chuti (nemusí být)

Bulgur uvařte do změknutí podle návodu na obalu. Pokud víte, že budete chtít jídlo snídat, doporučuji večer bulgur zalít a nechat namočit, vaření je pak daleko rychlejší. Stejným způsobem doporučuji přes noc namočit i ořechy, které se tím stanou hodnotnějšími i stravitelnějšími, protože se v nich namáčením aktivují enzymy klíčení, které jsou pro tělo velmi přínosné.

Uvařený bulgur slijte od vody a přidejte zakysanou smetanu či jogurt, pokud máte dítě starší jednoho roku nebo potřebujete navýšit bílkoviny, můžete využít i tvaroh. Přidejte rozinky, ořechy či jakékoliv další sušené ovoce, semínka nebo cokoliv, co máte rádi, a promíchejte.

Můžete podávat teplé na způsob kaše, nebo i vychladit a podávat jako osvěžení v horké letní dny.

Recept vznikl ve spolupráci s Grizly.cz, kde nakupuju nejen oříšky, ale například i zmíněný bulgur. Aktuálně tam teď navíc běží kampaň na podporu českých dodavatelů, do které spadají mimo jiné právě i vlašské ořechy, které my Češi milujeme, sbíráme i pěstujeme. 🙂

Dětská specifika:

Ořechy jsou vzhledem ke své horší stravitelnosti tabulkově řazeny do kategorie od 2 – 3 let. Dalším problémem je pak i jejich vyšší náchylnost k plísním a žluknutí. Pro tento recept ale není jejich použití nutné, proto řadím do kategorie pro mladší děti s tím, že do uvedeného věku doporučuji ořechy vynechat.

Dětem do 1 roku vynecháme slazení, stačí jim přirozená chuť sacharidů jako takových.

Pokud budete sladit medem, pozor na možnou alergickou reakci. Med navíc může obsahovat botulotoxiny, které malé děti neumí strávit. Tabulkově je med doporučován nejdříve od 1 roku.