Já vím, že ten školní rok v podstatě teprve začal, ale mně už se z toho kolečka chlebů, šunek a sýrů začala trošku točit hlava a říkala jsem si, že to chce zase trošku změny a inspirace, co dát do svačiny netradičního. A tak jsem v lednici sáhla po unavené brokolici a udělala palačinky. Asi ani nemusím velmi vysvětlovat, že takto schovaná do palačinky měla předem jistý úspěch, protože tohle je svačina, která trapná není. 🙂

Na cca 4 palačinky:

  • 150 g syrové brokolice
  • 1 vejce
  • 250 g mléka
  • 170 g hladké mouky (může být i špaldová)

Brokolici uvařte do změknutí, poté dobře slijte od vody a s částí mléka rozmixujte na hladkou kaši. Poté přidejte zbylé mléko, vejce a mouku, dokud nebudete mít palačinkové těsto.

Je možné, že množství mouky se může malinko lišit v závislosti na druhu, neboť každá saje trošku jinak, správnou konzistenci si tedy dolaďte tak, aby se vám dobře tvořily palačinky. Ty smažte na pánvi s kapkou oleje, na kvalitní nepřilnavé pánvi to však jde i zcela bez použití tuku.

Hotové palačinky doporučuji servírovat s mléčnými výrobky – s tvarohem či krémovým sýrem, a doplnit o kousek masa, šunky, vejce či třeba lososa. Já jsem je vyzkoušela s žervé, šunkou a sýrem, a pak v další variantě s mletým masem a zeleninou na způsob boloňské omáčky, a obě verze byly vynikající.

Sladká verze palačinky se podle mě vzhledem k brokolicové vůni příliš nehodí, nicméně moje dítě je i přesto schopno namazat si ji marmeládou. :))

Dětská specifika:

Recept vzhledem k obsahu mléka a celých vajec řadím do receptu od 1 roku.

Myslím si ale, že pokud mléko nahradíte vhodným rostlinným (ovesným či rýžovým), případně vodou, mohl by být funkční a vhodný i pro děti mladší 1 roku.

Nebo můžete palačinky podávat i jak jsou mladším dětem, za předpokladu, že jinak snížíte množství bílkovin ve zbytku jídla daného dne.