Ani přesně nevím, kdy se to stalo, že se tolik populární “kuliky” (rozuměj: kuličky cizrny) staly najednou hrozně neoblíbenou potravinou. Asi nějaký důležitý výtečník ve školce, který to neváhal sdělit zbytku třídy. Ovšem oproti cizrně, těstoviny jsou neustále na výsluní. Zvlášť, pokud jsou s obrázky Tlapkové patroly, Sponge Boba nebo Mimoňů – to je celkem jistá výhra. A proto mám taky dvojitou radost: jednak ze spolupráce s Melissa těstovinami s těmito dětskými vzory, a taky z toho, že moje dítě je opravdu zbodlo do posledního drobku, kuliky-nekuliky, a ještě si šlo přidat! Zázrak! :))

Na 4 porce:

  • 200 g cizrny v syrovém stavu či cca dvojnásobek vařené (odpovídá 1 plechovce)
  • 1 cibule
  • 2 středně velké mrkve
  • 1 jablko
  • 1 plechovka rajčat
  • cca 300 ml vody/vývaru
  • tuk dle potřeby
  • 1 lžička sušené bazalky
  • sůl dle chuti
  • těstoviny dle potřeby (obvykle cca 100 g na porci)

Cizrnu si den předem namočte a další den uvařte do změknutí. V případě, že je to pro vás proces zdlouhavý, můžete koupit již vařenou cizrnu v plechovce a použít ji jako rychlovku. Vychází to o něco dráž, ale nutričně je to stále v pořádku.

Dejte vařit těstoviny. V pánvi rozpalte malé množství tuku a začněte na něm opékat nadrobno nakrájenou cibuli. Až začne chytat barvu, přidejte i nastrouhanou mrkev a oloupané a nahrubo nastrouhané jablko. Společně opečte dozlatova. Poté přidejte cizrnu, vodu, nasekaná rajčata a koření. Promíchejte a pár minut provařte, aby se chutě propojily a mrkev změkla.

Díky přítomnosti mrkve a jablka není potřeba omáčku nikterak doslazovat, ale pokud chcete, samozřejmě to udělat můžete (dobře se hodí například datlový sirup, který navíc dodá i pěknou červenou barvu).

Hotovou omáčku smíchejte s uvařenými těstovinami a můžete podávat. Pokud máte děti vybíravé tak, jako já, můžete omáčku i rozmixovat – má krásnou růžovo-červenou barvu a jak říkám, u nás slavila velký úspěch.

Pokud vás zaujaly těstoviny, pak jde o značku Melissa, jsou vyrobeny z tvrdé semoliny, nerozváří se a v nabídce jsou různé motivy – Tlapková patrola, Mimoňové či Sponge Bob. Koupíte je například v síti Rohlík, Košík, Makro, Iceland nebo Kaufland.

Dětská specifika:

Cizrnu, stejně jako všechny ostatní luštěniny, doporučuji zařadit od 1 roku. Nejlépe nejdříve postupně – tedy zamíchat pár kuliček do běžného příkrmu, poté množství luštěnin v jídle pomalu navyšovat.

Rajčata jsou taktéž doporučována od 1 roku, stejně jako i cibule, která může být hůře stravitelná a nadýmavá.