Potřebné přísady:

 • 300 g aktivního žitného kvásku
 • 300 g pšeničné mouky (hladká nebo pšeničná chlebová)
 • 170 ml vody
 • 12 g soli
 • 3-5 g kmínu
 • další mouka posypání

Postup přípravy:

 1. Kvásek si přendáme do mísy, ve které budeme těsto zpracovávat, přidáme vodu, pšeničnou mouku, sůl a kmínu a vypracujeme lepivější těsto (já nechávám pracovat robota asi 10 minut). Pokud se těsto opravdu honě lepí a je spíše tekuté, přidáme trochu pšeničné mouky a opět zapracujeme. Těsto vyklopíme na vál, lehce posypeme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme 30 minut odpočívat.
 2. Poté těsto přeložíme a vytvarujeme do bochánku nebo šišky (podle toho, kde budeme nechávat kynout – cedník, mísa, oválná nebo kulatá ošatka) a přemístíme do vysypané nádoby na kynutí (já dávám do ošatky), posypeme pšeničnou moukou, zakryjeme a necháme kynout asi 3-5 hodin (záleží na teplotě v jaké kyne a taky na tlaku vzduchu).  Chléb by měl asi 2x zvětšit svůj objem a řídit se můžeme i prstovým testem:
 3. Když píchneme do těsta a neudělá se skoro žádná jamka, těsto není dobře nakynuté a musíme mu nechat čas.
 4. Pokud píchneme, udělá se jamka, ale pomalu se vrátí do původního tvaru – pak je chleba správně nakynutý a můžeme ho péct.
 5. Pokud do těsta píchneme, udělá se jamka, ale už se zpět nevrátí, chléb je překynutý. V tom případě chléb vyjmeme z ošatky, několikrát přeložíme, vytvarujeme, vložíme do ošatky a necháme znovu vykynout.
 6. Na spodní rošt trouby umístíme hluboký pekáč na zapařování. Rozpálíme troubu na 250°C. Chléb vyklopíme na plech, vložíme do trouby, na spodní pekáč nalijeme asi 2 deci vody, troubu rychle uzavřeme a pečeme 25-30 minut, dokud není kůrka zlatavá a při poklepání chléb “nezvoní”.  Já peču na horkovzduch 25 minut a je to akorát.
 7. Chléb po upečení vyndáme z trouby a necháme zcela vychladnout na mřížce.